Trudno sobie wyobrazić system bardziej złożony niż ludzki mózg. Jeszcze trudniej zrozumieć, jak ów system pracuje, wytwarzając stany psychiczne i zawiadując myśleniem, pamiętaniem czy koordynacją ruchową ciała.
Ta złożoność nie przeraża jednak badaczy, którzy na wszelkie sposoby próbują rozszyfrować tajniki mózgu. Najbardziej ambitne projekty polegają na tworzeniu map połączeń międzyneuronalnych, by je potem rekonstruować za pomocą obwodów elektronicznych lub symulacji komputerowych. Na świecie prowadzi je obecnie kilka najważniejszych zespołów naukowych.
Uniwersytet Stanforda
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda (Dolina Krzemowa, USA) daje nadzieję na to, że czytanie w myślach może być w zasięgu współczesnej nauki – pisze Science Daily. Naukowcy udowodnili, że wykonywanie działań matematycznych aktywuje te same obszary mózgu, co używanie w normalnej rozmowie liczb oraz wyrażeń określających ilość.
„Mamy teraz realną możliwość podsłuchiwania mózgu” – mówi Josef Parvizi (kontakt), profesor z laboratorium neurologii Uniwersytetu Stanforda, ekspert w dziedzinie czynnościowego mapowania ludzkiego mózgu, który brał udział w tych badaniach.
„To ekscytujące i nieco straszne – skomentował Henry T. Greely (kontakt), specjalista od etyki w biomedycynie na tej samej uczelni, który nie uczestniczył w pracach zespołu. – Pokazuje, że możemy zobaczyć, kiedy ktoś myśli o liczbach, oraz że w przyszłości będziemy mogli manipulować czyimś myśleniem o nich”.
Metoda zastosowana przez zespół Parviziego obejmowała usunięcie fragmentu czaszki wolontariuszy, którzy zdecydowali się poddać badaniu, i umocowaniu do odsłoniętego mózgu zestawu elektrod. W trakcie eksperymentu badani musieli zostać w szpitalu przez około tydzień, ale poza szpitalnym otoczeniem oraz brakiem możliwości ruszenia się z łóżka prowadzili normalne życie: jedli, pili, spali, rozmawiali z rodziną i przyjaciółmi, słuchali muzyki i oglądali telewizję. Przez ten czas urządzenia podłączone do elektrod w ich mózgu rejestrowały dokładnie jego aktywność, a kamery rozmieszczone w pokoju nagrywały wszystko, co się w nim działo.
Oprócz tego, wolontariuszy proszono o wykonanie prostych zadań, takich jak rozwiązywania działań matematycznych czy przypominanie sobie, co jedli na śniadanie. Naukowcy potwierdzili, że w trakcie tych ćwiczeń jeden z obszarów mózgu uaktywniał się tylko wtedy, kiedy badani wykonywali działania matematyczne. Po przeanalizowaniu zapisów aktywności mózgu z reszty dnia badacze zauważyli, że ten sam obszar był aktywny, kiedy wolontariusz używał w konwersacji jakiejś liczby, albo chociaż określenia oznaczającego ilość, takiego jak „więcej”, „dużo” lub „większy od poprzedniego”.
„Komórki nerwowe nie aktywowały się chaotycznie – twierdzi Parvizi. – Są bardzo wyspecjalizowane, aktywne tylko wtedy, kiedy badany zaczyna myśleć o liczbach. Kiedy wspomina poranek, śmieje się albo rozmawia na inne tematy, nie aktywują się”. Dzięki temu, oglądając zapis aktywności mózgu, można z dużą pewnością stwierdzić, kiedy dany człowiek myślał o ilości – czy to w kontekście konkretnych liczb, czy w postaci wyrażeń określających ilość.
Greely uspokaja, że strach przed kontrolą umysłów jest jeszcze przedwczesny. „Praktycznie rzecz ujmując, nie jest to najprostsza w świecie rzecz – wszczepiać ludziom elektrody do mózgu. To nie stanie się jutro i nie będzie łatwe lub niezauważalne” – mówi.

Neuron (komórka nerwowa) to rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt (a więc i ludzi). Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym w skład którego wchodzi mózgowie (mózg) oraz rdzeń kręgowy.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.