„International Science and Engineering Visualization Challenge” to konkurs, który odbywa się od dziesięciu lat. Jego celem jest wyłowienie najpiękniejszych, najlepszych pod względem informacyjnym, oryginalnych dzieł sztuki wizualizacji. Współorganizatorem konkurencji jest magazyn Science. Przedstawiamy wybór najlepszych konkursowych prac.
Bijące serce pełne danych
Przestrzenna symulacja bijącego serca otrzymała pierwsze miejsce w konkursie w kategorii materiałów wideo. Stworzona w Barcelona Supercomputing Center łączy dane z rezonansu magnetycznego i obserwacji rozchodzenia się sygnałów elektrycznych. Obraz, który widzimy powyżej jest tylko ułamkiem tego, co stworzyli naukowcy z Barcelony. Cała wizualizacja była przetwarzana przez 10 tys. procesorów.
Komputer czy mózg makaka?
To z kolei pierwsze miejsce w kategorii ilustracji. Schemat połączeń sieci neuronowej inspirowanej budową mózgu makaka. Taka sieć ma pozwolić na zbudowanie komputera, który sam potrafi rozpoznawać wzorce, reagować na nie i uczyć się na swoich błędach. Nad zbliżeniem się do sztucznej inteligencji pracują badacze firmy IBM z San Jose w Kalifornii.
Guz mózgu
Zdjęcie powyżej przedstawia ludzki mózg. Czerwony obszar to złośliwy guz. Czerwone włókna oznaczają połączenia nerwowe, które są szczególnie narażone na uszkodzenie podczas operacji. Ich naruszenie może spowodował upośledzenie mowy, ruchu lub funkcji poznawczych. Na niebiesko przedstawiono połączenia bezpieczne, położone daleko od obszaru, w którym będzie działał chirurg. Wizualizacja oparta jest na danych z rezonansu magnetycznego.
Ząb jeżowca
Ta fotografia wykonana przy użyciu mikroskopu elektronowego prezentuje maleńkie kryształy tworzące ząb jeżowca. By pokazać strukturę poszczególnych kryształów oryginalne zdjęcie pokolorowano. Taka budowa pełna przeplotów, zakładek i warstw sprawia, że zęby jeżowca mają wyjątkową twardość. Fotografia powstała na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.
Prześwietlanie nasion
Te nasiona mają zaledwie kilka milimetrów, ale ich przedziwne kształty zachwycają swoim pięknem. Nasiona roślin prześwietlone promieniami Rentgena pokazano obok sfotografowanych przez zwykły mikroskop. Wyglądają jak stworzenia nie z tego świata. Wizualizacja powstała w Czechach.
Sztuka przetrwania
Ten obraz przedstawia dwa mięczaki o różnej strategii obrony przed drapieżnikami. Małż (większy) w razie niebezpieczeństwa może błyskawicznie zamknąć się w swojej muszli. Ślimak (Trąbik zwyczajny) wycofuje się wgłąb muszli, a jej kolejne warstwy tworzą trudną do przebycia barierę.
Jak skonstruować księżyc?
Powyższe zdjęcie pochodzi z gry edukacyjnej Selene II. Pozwala ona użytkownikom poznać tajemnice geofizyki i astronautyki. Lekcje przedstawiane są wizualnie, można się nauczyć dzięki nim jak powstaje księżyc, czy w jaki sposób lawa wylewa się na dnie oceanu.
Zapłodnienie
Ten wyróżniony film prezentuje proces zapłodnienia. Historia 300 milionów plemników, których pełną niebezpieczeństw podróż śledzimy przez niemal 6 minut wcale nie kończy się w momencie, gdy pierwszy plemnik dociera do celu.
Historia Ziemi w pigułce
Powyższa infografika przedstawia zarówno historię życia na Ziemi jak samej Ziemi. Widzimy naszą planetę od czasów kiedy była jeszcze chmurą pyłu. 4,5 miliarda lat ujętych w jednym obrazie.
Robert Kędzierski
Źródło: Gazeta.pl za magazynem Science
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.